Nirvana

16. listopadu 2006 v 14:48 |  Nirvana
Niravana je jedna z mejch nejoblíbenějších skupin a tady je její biografie - je to sice odněkud stažený (za to se omlouvam) ale zas je ten článek dobrej - je to celá biografie od jejího založení až po Kurtovu smrt -ach jo =((
-
-
Dá se říci, že Nirvana, která hrála živé koncerty, vznikla v roce 1986. Existovalo také dřívější seskupení Fecal Matter, ale to nikdo nikdy neviděl hrát naživo. Dva stálí členové skupiny byli Kurt Cobain a Christ Novoselic a bubeníků se vystřídalo celkem pět.
1986 V tuto dobu skupina obsahuje bubeníka Aarona Burckharad a je to klasická garážová kapela. Když už mají nějaké vystoupení, tak hrají skoro zadarmo.
1988 Nahrávají první demo nahrávku, kterou nazvali Godfather of grunge. Ta se dostává do rukou šéfa nahrávací společnosti Sup Pop a nabízí jim smlouvu, kterou ochotně podepisují a v listopadu vydávají debutní singl "Love Buzz/Big Cheese".
1989 Práce bubeníkovi Aaronovi komplikuje zkoušky se skupinou, a proto ho vystřídal Chad Channing a s ním v lednu nahrávají své první album Bleach (název pochází z plakátu na prevenci proti AIDS). Vyrážejí na měsíční turné po státech v Christově dodávce. V ní byla všechna aparatura, oni a s sebou si vzali kupu triček (např. Nirvana-hajzli, povaleči, huliči a satanisti), aby si vydělali na jídlo a benzín. Koncerty moc nevynášeli, bylo tam maximálně 10 lidí. Následuje úspěšnější šestitýdenní turné po Evropě a odchází Chad Channing.
1990 Do tohoto roku byla Nirvana Nirvanou.Taková, která se vyhýbala komerčnosti a hrála jen kvůli tomu, že je to bavilo. Na koncertu nebylo víc jak 300 lidí a nezavazovaly je nějaké povinnosti k fanouškům nebo k nahrávací společnosti. Poté Crovera vystřídal Dan Peters a zanedlouho vzali už posledního a nejlepšího Dava Grohla. S ním vznikla píseň "Smells like Teen Spirit"( Teen Spirit-deodorant, který používala Kurtova přítelkyně). Poté vyráží na turné do Anglie a Kurt začíná brát heroin. Zanedlouho nahrávají album Nevermind (původní název zněl Sheep=stádo;masy lidí, které si koupili jejich minulé album). Texty jsou zaměřené na otázky o smyslu života a marnosti věcí, jež děláme. Rádia a televize se předháněli a to, kdo vícekrát zahraje písničku od Nirvany. Fanoušci a manažeři chtěli, aby vystupovali ve velkých koncertních halách, což oni odmítali. Dávali přednost klubovému hraní.
1991 Vydávají se na čtyřdenní turné po Kanadě. Kurtova závislost už dělá vrásky nejen Davovi a Christovi, ale i jejich manažerům. Kurt veřejně útočí na NBC, protože ze záznamu jejich koncertu vystřihli pozdrav celé Americe "Fuck you".V říjnu získá Nevermind ocenění nejlepšího alba roku a "Smells like Teen Spirit" je největší singl. Dalším hitem se stává "Come as you are" a Nevermind se už prodalo 9 milionů kusů.
1992 V únoru si bere Kurt Courtny Love a v srpnu se jim narodí dcera Frances Bean. Kurt se nechce z výnosu kapely dělit rovnoměrně, a proto atmosféra houstne. Nirvana dosahuje absolutního vrcholu v hitparádách. V prosinci vydávají kompilaci singlů Incesticide. Texty navozují stav bezmoci a nepochopení. Poté Kurt odjíždí do léčebny, ale zanedlouho musejí zkoušet na vystoupení v udílení cen MTV. Také se účastní několika benefičních koncertů, které jsou velice úspěšné. Kurt se pokusil o sebevraždu.
1993 Pracují na novém albu a poprvé zazní píseň "Rape me" (Znásilni mě). Má vyjadřovat přesně to, čeho se jim dostává ze strany médií. V září vychází další album In utero (původní název byl: I hate myself and I want to die). Toto album skupina považuje za nejpovedenější. V listopadu se účastní pořadu MTV Unpugged, kde hrají na akustické nástroje a pódium vyzdobili liliemi a svícemi. Tímto vystoupením se definitivně zapsali do dějin hudby. Nebyla to jen kapela, která hrála a pak roztřískala pódium, byla to i taková kapela, jejíž písně nesly myšlenku a nebyly jen tak bezdůvodně napsané. Z toho vzniklo album MTV Unpugged in New York.
1994 V březnu se Cobain znovu pokusil o sebevraždu během turné po Evropě krátce před vystoupením v Praze. Turné bylo přerušeno. Kurt přestal chodit na zkoušky. Christ Kurta viděl naposledy, když ho vezl na letiště, aby jel na kliniku. Kurt ale utekl a tím historie Nirvany skončila. O několik dnů později (8.dubna) bylo nalezeno Kurtovo mrtvé tělo. Fanoušci nemohli uvěřit, že to udělal a začali se v novinách objevovat zprávy o vraždě. Také byla obviněna Courtny. Tak či onak je jasné, že legendární Nirvana už se nevzpamatovala, ale bude žít v srdcích všech fanoušků a nikdy se na ni nezapomene. Vždyť přeci bojovala proti tomu, o čem si myslela, že není správné a přinesla do hudebního světa nový směr, který si dosud jen málokdo mohl představit. Dosáhla největší slávy (je to paradox, protože všichni tři členové se s popularitou vyrovnávali těžce), když v roce 1995 bylo Nevermind oceněno jako nejlepší album všech dob a nejlepší video bylo video k "Smells like Teen Spirit".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 chlup chlup | E-mail | Web | 2. prosince 2006 v 10:41 | Reagovat

Tahle biografie byla zkopírována ze stránek www.main-music.net. Pro víc informací se obraťte přímo sem. Nepodporujte stupidní blogaření. Dík

2 Frutilka Frutilka | 21. února 2007 v 14:44 | Reagovat

Je to best skupina!!!..MIluju KUrtaa=)...a precetla sem o ni snad secko co existuje=D=))

3 Deny-autor Deny-autor | 4. února 2008 v 22:25 | Reagovat

hele ty chlupe -tahle biografie nebyla stažená z toho tvýho webu, ale od jinud - tak co, vždyt je to všude to samý

4 Chlup Chlup | E-mail | Web | 7. února 2008 v 10:10 | Reagovat

Nezáleží na tom kde jsi to zkopíroval, tento článek pochází původně ze stránek www.main-music.net. Je docela smutný že si na vlastní stránky kopíruješ cizí věci a sám nic nevymyslíš, ale bývá slušnost tam alespoň uvést zdroj!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama